Projekt címe: „Kecskeméti Szakképzési Centrum Kollégiuma épületenergetikai fejlesztése”
Kedvezményezett: Kecskeméti Szakképzési Centrum
A projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.10-16-2016-00099
Támogató alap: Kohéziós Alap
Beruházás helye: 6000 Kecskemét, Hunyadi János tér 4.
Támogatási összeg: 137 226 837.-Ft
Támogatás aránya: 100 %
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.04.18.
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2017.10.31.
Közreműködő szervezet neve:
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság, Energetikai Projektek Végrehajtási Főosztálya, Energetikai Projektek Osztálya
Közreműködő szervezet elérhetősége:
Postacím: 1437 Budapest, Pf. 328
H-1134 Budapest, Váci út 45.
www.szechenyi2020.hu
PROJEKTLEÍRÁS:
A kollégiumi épület energiahatékonyságának növelése, az épület hőszigetelésének javításával és megújuló energiaforrások alkalmazásával.
A projektgazda az energiahatékonysági fejlesztések megvalósításával hozzájárul a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedéséhez, továbbá a városrész környezettudatosságának és élhetőségének javításához.
A beruházás helyszíne: 6000 Kecskemét Hunyadi János tér 4. Az ingatlan Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdona, a város közgyűlése 2016-ban döntött a Kecskeméti Szakképzési Centrum vagyonkezelésébe történő adásról.
A kollégiumi épület funkciója vegyes: egyrészt kollégium (szakközépiskolai diákok kapnak itt elhelyezést), másrészt néhány tanteremben oktatás is zajlik. Hálótermek, az ezekhez kapcsolódó kiszolgáló helységek, tantermek, melegítőkonyha, étkező, irodák illetve közlekedő folyosók, előterek, raktárak találhatók benne. Az épületben került elhelyezésre a kazán- és a trafóhelyiség is. A kollégium diákjainak száma az elmúlt években folyamatosan növekedett, jelenleg 209 fő.
A túljelentkezés évek óta magas, meghaladja a felvehető kapacitást.
A napjainkban már 52 éves kollégium mind külső, mind belső állapotát tekintve felújításra szorul. Az épület belső és külső környezete – bár lehetővé teszi a nevelési célok megvalósítását – haladéktalanul megújulásra szorul.
A korábbi évtizedekben használt korszerűtlen technológia és sok esetben a kivitelezés hiányosságai az épület szigeteletlenségében, a nyílászárók rossz minőségében, a fűtési rendszer átgondolatlan toldozgatásában, a csatorna-és villamoshálózat elavulásában érzékelhetők leginkább.
A szigeteletlen lapostető, valamint külső fali homlokzat az elhasznált ablakokkal minden évben jelentős fűtésbeli költségtöbbletet generál, magasan tartva az intézmény energiaköltségeit.
Az épületenergetikai projekt fejlesztésének tárgyát képező kollégiumi épület szerkezetileg jó állapotú, de a mai energetikai követelményeknek nem felel meg. A nyílászárók egy részét néhány éve kicserélték hőszigetelő üvegezésű műanyag szerkezetekre, de nagyobb részük még régi, elavult fa, illetve fémszerkezet; cseréjük időszerű.
Szükséges a homlokzat hőszigetelése, ezzel együtt – az épület karakterének megőrzése érdekében – részlegesen új téglalapburkolat kerül elhelyezésre. A tető hőszigetelése, illetve ennek kapcsán új vízszigetelő réteg beépítése is megtörténik. A pályázati felhívással összhangban megújuló energia hasznosítása is tervezett.
A felújítás során funkcionális változás nem történik.
A projekt eredményeként megtörténik a kollégiumi épület homlokzati falának hőszigetelése mintegy 1.064 m2 felületen. Elkészül a tető hő- és vízszigetelése 850 m2-en. Megtörténik 50 db homlokzati nyílászáró cseréje. Telepítésre kerül továbbá egy 36,8 kW-os napkollektoros és egy 18kW teljesítményű napelemes rendszer a kollégium használati meleg vizének és részbeni energiaszükségletének kielégítése érdekében. A beavatkozás eredményeként jelentős mértékben javulhat a kollégiumi épület hőtechnikai adottsága és energiahatékonysága, ennek köszönhetően pedig csökken a CO2 kibocsátása. A felújítás és az alkalmazott megújuló energiaforrások hozzájárulhatnak az intézmény gazdaságos üzemeltethetőségéhez.